Antalya Botoks Nedir, Nasıl Yapılır, Merak Edilenler | Op.Dr.Onur Serin

Antalya Botoks (Botox) Hakkında Merak Edilen Sorular

Botoks ( Botox ) yılan zehiri midir?
Yaygın bilinenin aksine Botoks ( Botox )yılan zehiri değildir. Özel olarak üretilmiş Clostridium Botilinum isimli bir bakterinin oluşturuğu proteindir.

Botoks ( Botox ) uygulaması için alt yaş sınırı varmıdır?
Botoks uygulaması çocuk yaşlardan itibaren yapılabilir.

Botoks ( Botox ) ne için kullanılır?
Dünyada ilk defa şaşılık tedavisi için kullanılmış olan Botoks ( Botox ) günümüzde birçok amaç için kullanılmaktadır. Esetik amaçlı esas kullanım yeri kırışıklık tedavisi ve önlenmesi içindir. Bunun dışında kliniğimizde Bruksizm ( diş sıkma ve gıcırdatma – Çene botoksu ) , Hiperhidrozis (aşırı terleme) için avuç içi ve koltuk altı botoks uygulamaları, yüz kaslarındaki spazmlar için ve yüzdeki bazı asimetrileri düzeltmek için kullanmaktayız.

Botoks cilt yapısını düzletir mi?
Botoks uygulandığında kırışıklıklarda azalma ve kaybolma gördüğünüz için cilt yapısında da bir parlaklık hissedebilrisiniz. Ancak botoksun cilt yapısına direkt olarak bir etkisi yoktur.

Botoks ( Botox ) un etkisi ne kadar sürer?
Prospektüs bilfgisi olarak 4-6 ay etkisi vardır. İlk defa uygulandığında bu etkinin 4 ay gibi kısa sürdüğü söylenir ancak daha uzun süren hastalarımız da vardır. Devam eden uygulamalrda üre gittikçe uzar.

Botoks ( Botox ) yaptırmaya ara verildiğinde eskisinden daha kötü olurmuyum?
Hayır. Anca daha az kırışıklık veya kırışıklık olmayan yüzünüze alıştığınız ve hoşunuza gittiği için botoksun etkisi geçtiğinde yeniden yaptırma isteği doğacaktır.

Botoks ( Botox ) dışında kırışıklık tedavisi için kalıcı bir yöntem varmıdır?
Hayır yoktur. Yüz germe ameliyatı bile yapılmış olsa mimiklerle kırışıklık olabileceği için botoks yaptırmaya devam etmeniz gerekir. Ayrıca botoks etkisi gösteren kremler ve diğer kimyasal ürünlerin bu tarzda herhangi bir kırışıklık tedavisi etkisi yoktur.

Botoks ( Botox ) uygulaması sonrası günlük hayatıma ne zaman dönerim?
Botok uygulaması yaklaşık 10 dakika süren bir uygulamadır. İğne giriş yerlerinde oluşan hafif kızarıklık yaklaşık 5 dakika içinde geçer hemen günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Botoks ( Botox ) un etkisini yapılır yapılmaz görür müyüm?
Botoks ( Botox ) yapıldıktan yaklaşık üç gün sonra etkisini göstermeye başlar. Bu etki 7-10 gün i çinde iyice oturur.

Botoks ( Botox ) yaptırdığım anlaşılır mı?
Kırışıklıklar giderildiği için sizin daha genç görüntünüz sizi ele verebilir.

Botoks ( Botox ) işlemi ile şaşkın ya da donuk bir yüz ifadesi olur mu?
Uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılan botoks sonrasında böyle bir görüntü oluşmaz.

Botoks ( Botox ) uygulaması sonrası kontrol gereklimidir?
Uygulama sonrasında onuncu gün hastamızdan etki değerlendirmesi yapmasını isteriz ve gerekirse minik dozlar ekleriz.
Botoks ( Botox ) uygulaması ile dolgu beraber yapılabilir mi?
İki işlemin birlikte uygulanmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Botoks ( Botox ) kimlere uygulanmaz?
Botoksa karşı allerjisi olanlara yapılmaz. Bu durum oldukça nadirdir ve ilk defa yapılacak hastalara allerji testi yapmaya gerek yoktur. Ayrıca botoks uygulaması yapılacak bölgede enfeksiyon varlığında uygulama ertelenir.

Botoks ( Botox ) uygulaması sonrası nelere dikkat etmek gerekir?
Hastalarımızın, uygulamadan itibaren yaklaşık beş gün ağır egzersiz yapmaktan, hamam ve saunadan, yüzüstü yatmaktan, uzun süre öne eğilmesinden, ve yüze masaj etkisi yapacak derecede makyaj temizlemekten kaçınmalarını isteriz. Bunun dışında hasta aynı gün duş alabilir. Ertesi gün makyaj yapabilir.

Botoks ( Botox ) erkeklere de uygulanır mı?
Botoks uygulaması için cinsiyet ayırımı yoktur.

Botoks ( Botox ) hamilelikte ya da emzirme döneminde yaptırılabilir mi?
Gebelik sırasında botoks uygulanması önerilmez. Emzirme döneminde de uygulanmaması prospektüs bilgisidir.

Çene Botoks ( Botox )’ u kimlere yapılır?
Diş gıcırdatma, çene sıkma nedeni ile çene kasları ileri derecede güçlenmiş olur. Bu kişilerde aynı zamanda çenenin iki taraflı arka kısmı bombeleşir ve çenenin oval hattını bozar. Bu kişilere ( bruksizm) çene botoksu yapılarak bu çene kaslarının bir kısmı geçici olarak felç edilir. Botoksun etki süresi boyunca hasta şikayetlerinden kurtulmuş olur. Buna ek olarak bu kasın hacmi azalır ve yeniden estetik bir çene hattına sahip olunur.

Ne sıklıkta Botoks ( Botox )yapılması gerekir?
Botoks uygulamasının etkisi ortalama 6 ay sürer. Bu sürenin sonunda yeniden yapılması önerilir. Bu süreden daha erken ya da daha geç yaptırmanın herhangi bir zararı yoktur.

Aşırı Terleme için Botoks ( Botox ) uygulaması nasıldır?
Hiperhidrozis ( Aşırı terleme) en çok koltukaltı ve avuç içinde kendini gösterir. Dış ortam sıcaklığı ve mevsimden bağımsız olarak aşırı terleyen hastalara bu bölgelere botoks uygulanması ile bu bölgelerde terleme durdurulur. Etkisi yaklaşık 6 ay sürer.
Bizimle irtibata girerek detaylı bilgi alabilirsiniz irtibat numaramız; +90 505 687 19 09

Gelecekte yapay zeka, estetik plastik cerrahide devrim yaratabilir. Gelişmiş yapay zeka teknolojileri, ameliyat öncesi ve sonrası süreçlerin hassasiyetini artırarak, kişiye özel tedavi planlarının oluşturulmasına olanak tanıyabilir. Bu yenilikçi yaklaşım, sonuçların daha öngörülebilir ve başarılı olmasını sağlayabilir. Estetik plastik cerrahinin geleceğinde, yapay zeka ile entegre edilebilecek yöntemler, hasta memnuniyetini ve güvenliğini en üst düzeye çıkartabilir. OpenAI ‘nin chatGPT ve Google’in yarattığı BART isimli yapay zeka programları tüm gelecekte her şeyi etkilerken Botoks (Botox) gibi estetik ve plastik cerrahi uygulamalarına da yön verebilir.

Randevu Formu

İletişim formumuz aracılığı ile randevu talebinde bulunabilir, cerrahi işlemler hakkında bilgi alabiliriniz.

Randevu Formu