Antalya Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır? | Op.Dr.Onur Serin

Liposuction Hakkında Merak Edilenler

LIPOSUCTION-LİPOSAKŞIN-YAĞ EMME

Liposuction işlemi nedir, ne işe yarar?
Liposuction ( Yağ emme) işlemi öncelikle zayıflama işlemi değildir. Bu işlem, bölgesel yağ dağılımının anormal olduğu durumlarda, fazlalık olan bölgelerdeki yağların bir kanülle ameliyathane şartlarında alınmasıdır. Bir diğer deyişle vücut şekillendirme ameliyatıdır. Deri altındaki yağ tabakasının incelmesi ile vücut şekillendirme yapılmış olur.

Liposuction işleminde hangi yöntemler kullanılır?
Uzunca bir süre sadece kanülün negatif hava basıncı sistemine bağlanması ile konvansiyonel liposuction yöntemi kullanılmıştır.
Teknolojideki gelişmeler ve bu işleme talebin artması ile neredeyse normal liposuction hiç yapılmamaktadır. Günümüzde infrasonic liposuciton (Lipomatik), vaser ve laser liposuciton yöntemleri kullanlımaktadır.

Infrasonic Liposuction ( Lipomatik) nedir?
Bu yöntemde kulanılan kanüller liposuction işlemi sırasında istenilen frekansta ileri geri ve dairesel hareketler yapar. Aynı zamanda yağ emme işlemi gerçekleştirir. Kanülün bu hareketleri sayesinde eşit yağ emme işlemi gerçekleştirilmiş olur ve işlem sonrasında dalgalanma veya çökme olması engellenir. Yine bu kanüller dirence hassas olup kan damarları ve kas gibi yağ dışı dokulara temas ettiğinde durma özelliği içerir ve bu da işlem sonrası şişlik ve morluğun önüne geçer. Ancak hangi yöntemle yapılırsa yapılsın liposuciton sonrasında mutlaka bir miktar ödem ve morluk olur. Lazer ve ultrasonik liposuction tekniklerinden farklı olarak bu işlemleri herhangi bir enerji kullanmadan yaptığı için cilt altında yapışıklık yapmadan daha doğal bir görünüm elde edilmektedir.

Vaser – Laser (Lazer) Liposuciton nedir?
Bu grup cihazlar da enerji destekli cihazlar olup radyofrekansla yağ dokuların erimesini sağlar. Yağ emme işleminden önce vaser cihazı ile yağ alınacak bölgelerde yağlar daha sıvı hale getirilir. Daha sonrasında yağlar çekilir ve diod lazerle derinin derin tabakalarına enerji verilir.

Lipomatik, Liposuciton hangi bölgelere uygulanır?
Vücuttaki deri altı fazla yağ dokusunun olduğu her bölgeye uygulanır ancak kadınlarda en sık karın, bel, basen, sırt, bacak ve kollara, erkeklerde meme, karın, sırt ve bel bölgelerine uygulanmaktadır. Son zamanlarda gıdı bölgesi de sıklıkla uygulanmaya başlamıştır.

Lipomatik, Liposuction hangi mevsimde yapılmalıdır?
Bölgesel yağ aldırma yani vücut şekillendirme her mevsimde yapılabilir. Hastalarımızın uygulama sonrasında bir ay süre ile korse giymesi gerektiği için sıcak mevsimleri tercih etmezler. Özellikle Adana, Antalya ve Antalya‘de her zaman klimalı ortamlarda olunacaksa ya da yaylada vakit geçirilecekse korse sorun teşkil etmez.

Lipomatik, Liposuction ameliyatı ne kadar sürer? Kaç gün hastanede kalırım?
Ameliyat liposuction yapılacak bölgelere göre lokal anestezi altında, spinal (belden) veya genel anestezi altında yapılır. Yine bölgelere göre ameliyatın süresi değişkenlik gösterir. Hastanede yatış bir gecedir.

Liposuction işleminde lipomatik, vaser ya da diğer yöntemlerle yapılması neyi değiştirir?
Tüm dünyada artık neredeyse klasik liposuction yöntemi terkedilmeye başlanmıştır. Gelişen teknolojiler sayesinde ameliyatın riskleri azaltılmıştır. Diğer yöntemleri de kullanmış kısa ve uzun vade sonuçlarını deneyimlemiş bir cerrah olarak kliniğimizde artık sadece infrasonic liposuction cihazı ( Lipomatik ) tercih etmekteyiz. Bu cihazla hem işlem süresi kısalmakta, morluk, ödem ve dalgalanma gibi komplikasyonlar daha az görülmekte ve uzun dönem sonuçlar daha tatmin edici olmaktadır.

Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) başka ameliyatlarla birleştirilebilir mi?
Kliniğimizde zaten karın germe hastalarımızın neredeyse tümüne liposuction işlemini uygulamaktayız. Arzu edilirse diğer ameliyatlar ile de birlikte yapılabilir.

Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) işlemi ile alınan yağlar vücudumuzun başka bölgelerinde kullanılabilir mi?
Evet kullanılabilir. Zaten lipomatik cihazını tercih etmemizdeki bir sebep de budur. Alınan yağlar canlı bir hücre olduğundan en kısa süre içinde transfer edilmesi gerekir. Canlı yağ hücrelerine zarar vermeden suction yapabilen bir cihazdır.

Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) ile alınan yağlar nerelere kullanılır?
Yüz bölgesine yağ dolgusu olarak, memeye büyütme yada asimetri giderme maksadı ile, popoya büyütme maksadı ile alınan yağlar verilebilir.

Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) ile vücut şekillendirme ameliyatı sonrası günlük yaşantımıza ne zaman dönebiliriz?
Ameliyatın ertesi günü taburcu olursunuz ve bu günden itibaren normal banyonuzu yapabilirsiniz. İşlem sonrası Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) yapılan bölgelerde ağrı olması normaldir. Ödem de günler ve haftalar içinde dağılır. Bazen morluk olabilir. Spor kısıtlaması birkaç gün içindir. Sonrasında herhangi bir spor kısıtlaması yoktur. İşinize de geri dönebilirsiniz.

Erkek Meme Estetiğinde ( Jinekomasti ) de bu işlem işe yarar mı?
Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) cihazı ile çalışmaya başladıktan sonra jinekomasti ameliyatını hiç cerrahi olarak (keserek) yapmak zorunda kalmadım. Tüm jinekomasti işlemlerimde lipomatik cihazı yeterli oldu.

Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) işlemi sonrası ne kadar süre ile korse kullanmalıyım?
Dört - Altı hafta korse kullanmanız yeterlidir.

Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) ile yağ alınan bölgelere tekrar kilo almak mümkün müdür?
Yağ alınan bölgelere kolay kolay tekrar kilo alamazsınız. Kilo alma işlemi mevcut yağ hücrelerinin içine yağ depolayarak büyümesi ile olur. O bölgelerde artık o hücreler olmadığı için de bu çok zordur. Kilo almak ve şekillendirilen vücudu bozmak için çok ciddi bir gayert göstermeniz gerekir.

Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) ile istediğimiz vücut şekline ne zaman kavuşuruz?
Ameliyat sonrası ilk günlerde ödem olması normaldir. Günler haftalar içinde bu ödem dağılır varsa morluklar geçer. Vücudunuzun son şekline gelmesi ortalama üç ayı bulmaktadır.

Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) işleminde en fazla ne kadar yağ alınabilir?
Liposuction işlemi bir zayıflama ya da kilo verme işlemi değildir. Vücut şekillendirme işlemidir. Vücut ağırlığınızın yüzde onuna kadar yağ alınabilir. Örneğin 90kğ. Olan birisinden 9 Lt. den daha fazla yağ alınmaması tavsiye edilir. Bu miktarın üzerinde yağ alınması riskleri daha çok arttırmaktadır.

Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) işlemi öncesi nelere dikkat etmek gerekir?
Liposuction ncesinde varsa sigara kullanımı azaltılmalı ya da bırakılmalıdır. On gün öncesinden aspirin gibi kan sulandırıcılar, bitkisel çaylar ve bitki içerikli tabletlerin alınması kesilmelidir. En az iki gün öncesinden alkol kullanılmaması ve doktorunuzun size özel uyarılarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Lipomatik Liposuciton (Liposakşın) işleminde ameliyat izi olur mu?
Yağ almak için kullanılan 3-5 mm. kalınlığındaki kanüllerin giriş yerleri için mini kesiler yapılır. Bu kesiler de zaten gizli alanlarda tutulmaya çalışılır. Kaldı ki tek bir dikişle kapatılacak boyuttadır ve zamanla belli belirsiz hale gelir. Yani kısacası bu işlem izsiz bir işlemdir.
Bizimle irtibata girerek detaylı bilgi alabilirsiniz irtibat numaramız; +90 505 687 19 09

Liposucton Hakkında Merak Edilenler

Randevu Formu

İletişim formumuz aracılığı ile randevu talebinde bulunabilir, cerrahi işlemler hakkında bilgi alabiliriniz.

Randevu Formu