Antalya Meme Dikleştirme Ameliyatı | Op.Dr.Onur Serin

Antalya'de Meme Dikleştirme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

MEME (GÖĞÜS) DİKLEŞTİRME / TOPARLAMA AMELİYATI (MASTOPEKSİ)
Halk arasında memeler göğüs bölgesinde olduğu için yanlış olarak ‘’göğüs’’ olarak adlandırılmaktadır. Ulaşılabilirliği açısından bu yazıda yanlış ta olsa parantez içinde ‘’Göğüs’’ sözcüğü de kullanılacaktır.

Kabaca meme (göğüs) başının meme alt katlantısından daha aşağıda olduğu durumlarda memelerde (göğüslerde) sarkmadan bahsedilir. En büyük nedeni yaşlanma ile deri ve bağ dokularının elastikiyetinin kötüleşmesi ve memenin (göğüsün) içinin boşalmasıdır. Bu durum emzirme ile ya da ileri derecede kilo verme ile meydana gelebilir. Yerçekimi ve zamana karşı en dirençsiz olan bu dokular genetik yatkınlıkla birlikte çok erken yaşlarda da sarkabilir. Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatı isteği ile gelen hasta grubu genellikle orta yaş ve emzirmiş olan kadınlardır. Hizmet verdiğimiz Adana , Antalya, İstanbul ve Hatay bölgesinde bu oran biraz daha fazla gibi görünmektedir.

Meme (göğüs) estetiği ameliyatından önce mutlaka hastaya meme (göğüs) ultrasonografisi ve kırk yaşın üzerinde ise mamografi çektirmek gereklidir. Bu tetkikler hastanın kitle şikayeti olmasa bile yapılmalıdır ve saklanmalıdır. Memeye (göğüse) yapılan ameliyat sonrasında karşılaştırılacak bir data rutin meme takipleri için önemlidir. Ameliyat sonrasında da hastanın, her kadın gibi rutin meme takiplerinde olması gerekir. Ameliyattan iki hafta öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve sigara kesilmelidir. Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünler ve tüm zayıflama ürünlerinin tüketimi bir hafta öncesinde durdurulmalıdır.

Meme (göğüs) estetik ameliyatlarının tamamı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ancak özel şartlar altında sedasyon ve lokal anestezi altında da ameliyat yapılabilir. Hastanede yatış süresi bir gündür ve ertesi gün taburcu olunur. Yine bazı durumlarda ameliyat akşamı hasta evine gönderilebilir. Biz meme (göğüs) ameliyatlarının tümünde dren kullanıyoruz ve bu drenler genellikle taburcu olurken çekiliyor. Sanıldığı kadar ağrılı bir işlem olmadığını da hastalarımızdan öğreniyoruz.

Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatının çok farklı teknikleri vardır ve seçilecek tekniği göre de kesi yerleri ve dolayısı ile ameliyat izleri değişiklik gösterir. Her ne teknikle yapılırsa yapılsın izler bikini bölgesinin dışına çıkmaz. Bu ameliyatla meme (göğüs) başı eski yerine getirilerek meme (göğüs) dolgun ve dik hale getirilmesi sağlanır. Bu amaçla sarkan deriler çıkartılır ve üç boyutlu planda meme (göğüs) dokuları toparlanarak slikon muş gibi yukarıya asılır. Eğer meme (göğüs) büyüklüğü için mevcut dokular yetersiz ise yani içi iyice boşalmış bir meme (göğüs) ise slikon veya hastanın kendi vücudundan yağ dokuları ile ekstra hacim kazandırılabilir ve meme (göğüs) istenilen büyüklüğe getirilebilir. Eğer memeler (göğüsler) hem sarkmış hem de büyük ise bu ameliyatta fazlalık yapan dokular çıkartılarak toparlama ile birlikte uygun büyüklüğe getirilebilir. Ameliyat sonrasında sütyen kullanmaya gerek kalmayacak şekilde memelere sahip olabilirsiniz.

Meme (göğüs) toparlama ya da dikleştirme ameliyatı izsiz olamaz. Bu durum ameliyat dışında bir yöntemle giderilemez de. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak, meme başında koyu-açık alan sınırında yuvarlak, buradan aşağı inen 5-6cm. uzunluğunda dik ve meme katlantı bölgesinde yatay olmak üzere izler olur (Ters ‘’ T ‘’) . Bu izler tek başlarına ya da kombinasyonu şeklinde olabilir. Şimdiye kadar meme (göğüs) toparlama izlerini sorun eden hastamız olmadığını buraya not düşmek isterim.

Meme (göğüs) dikleştirme (toparlama) ameliyatı yaklaşık 2-2.5 saat sürmektedir. Bu süre sarkıklığın miktarı ile biraz değişebilmektedir. Ameliyat sırasında hasta anestezi altında olduğu için kesinlikle ağrı duymaz. Uyanıp odasına geçtiğinde ağrı kesicilerle dinecek hafif ağrıları olur. Odaya geldikten 4 saat sonra sıvı gıdalar ile beslenmeye başlar ve bulantısı olmaz ise istediği şekilde beslenebilir. Bir şeyler yiyip içen hasta ayağa kaldırılıp yürütülür. Her şey yolunda ise anestezi doktorunun da onayıyla aynı akşam evine gidebilir. Kesi yerleri özel bir bantla kapatılmış halde olacağı için pansuman yapılmasına gerek yoktur. Dren çekildikten (genellikle taburculukta) iki gün sonra ameliyat bölgesini korumadan normal banyo yapar. Özel bantların olduğu dikişli alanları saç kurutma makinası ile kurutabilir. Taburculuktan sonraki üç beş gün içerisinde araç kullanmak gibi günlük aktivitelerini rahatlıkla yapabilir. Birinci haftanın sonunda yürüyüş gibi spor aktivitelerine dönebilir. Üçüncü haftanın sonunda göğüs ve kolun ağır egzersizleri dışında tüm spor aktivitelerine katılabilir. Bir buçuk ay bittiğinde herhangi bir spor kısıtlanması yapılmaz. Bir ay süre ile balensiz sporcu sütyenini gece gündüz takması gerekir.
Ameliyat sonrasında yukarda ve dik duran memeler (göğüsler) ikinci üçüncü haftanın sonuna doğru biraz aşağı yer değiştirip ve daha doğal görünüme kavuşurlar. Memeler (göğüsler) tam şekillerini üç ay içinde alırlar. Özel bir durum olmadıkça birinci yılın sonunda rutin mamografi ve/ya ultrasonografi tetkikleri yapılır.

Meme (göğüs) dikleştirme (toparlama) ameliyatı sonrasında meme (göğüs) küçültme ameliyatı gibi süt verme ile ilgili küçük de olsa bile risk vardır. Bu riskin aslında ameliyat olmamış kadınlarla benzer olduğu da söylenebilir. Yine geçici ya da kalıcı his kaybı olabilir ancak bu risk çok çok düşüktür. Meme (göğüs) toparlama ameliyatının meme kanseri ile ilişkisi olmayıp tam tersine küçültme ile yapıldığında bu riski belirgin derecede azaltmaktadır.
Meme estetiği ameliyatı çok özel durumlar olmadıkça 18 yaşından önce yapılmaz.
Bizimle irtibata girerek detaylı bilgi alabilirsiniz irtibat numaramız; +90 505 687 19 09

Randevu Formu

İletişim formumuz aracılığı ile randevu talebinde bulunabilir, cerrahi işlemler hakkında bilgi alabiliriniz.

Randevu Formu