Antalya Meme Küçültme Ameliyatı | Op.Dr.Onur Serin

Antalya'de Meme Küçültme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

MEME (GÖĞÜS ) KÜÇÜLTME &TOPARLAMA AMELİYATI (MASTOPEKSİ &REDÜKSİYON MAMOPLASTİ)
Halk arasında memeler göğüs bölgesinde olduğu için yanlış olarak ‘’göğüs’’ olarak adlandırılmaktadır. Ulaşılabilirliği açısından bu yazıda yanlış ta olsa parantez içinde ‘’Göğüs’’ sözcüğü de kullanılacaktır.

Kabaca memeler (göğüsler) vücuduna orantısını kaybetmiş şekilde büyük olduğunda bu ameliyat isteği doğar. Aslında bu durum objektif değildir. En büyük nedeni genetiktir. Ailesinde büyük iri memelere (göğüslere) sahip olanlar bu durumla daha sık karşılaşırlar. Genellikle ergenlikle birlikte memeler (göğüsler) büyümeye başlar ve genetik yatkınlık var ise memeler (göğüsler) vücuda orantısız şekilde bu dönemde büyürler. Bazen de gebelikle birlikte olur bu büyüme ve emzirme sonrasında eski boyutlarına dönmeyip bir de sarkarlar. Bunların dışında hormonal ahenk yitirildiğinde de bu durumla karşılaşılabilir. Meme (göğüs) küçültme ameliyatı isteği ile gelen hasta grubu genellikle orta ve genç yaş grubudur. Aslında hastalar evlilik ya da emzirme öncesinde bu sorunla karşı karşıya iken süt verememe ya da başka estetik endişelerle doktora başvurmaktan kaçınmaktadırlar. Memelerin (göğüslerin) büyüklüğü ile orantılı olarak meme katlantısında terleme ve mantar problemleri, yazınkötü koku, ağırlıkla beraber boyun ağrıları ve boyunda düzleşme problemleri de beraberinde gelir.Hasta popülasyonumuzun çoğunluğunu oluşturan Adana , Antalya, İstanbul ve Hatay bölgesinde bu oran biraz daha fazla gibi görünmektedir.

Meme (göğüs) estetiği ameliyatından önce mutlaka hastaya meme (göğüs) ultrasonografisi ve kırk yaşın üzerinde ise mamografi çektirmek gereklidir. Bu tetkikler hastanın kitle şikayeti olmasa bile yapılmalıdır ve saklanmalıdır. Memeye (göğüse) yapılan ameliyat sonrasında karşılaştırılacak bir data rutin meme takipleri için önemlidir. Ameliyat sonrasında da hastanın, her kadın gibi rutin meme takiplerinde olması gerekir. Ameliyattan iki hafta öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve sigara kesilmelidir. Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünler ve tüm zayıflama ürünlerinin tüketimi bir hafta öncesinde durdurulmalıdır.

Meme (göğüs) estetik ameliyatlarının tamamı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ancak özel şartlar altında sedasyon ve lokal anestezi altında da ameliyat yapılabilir. Hastanede yatış süresi bir gündür ve ertesi gün taburcu olunur. Yine bazı durumlarda ameliyat akşamı hasta evine gönderilebilir. Biz meme (göğüs) ameliyatlarının tümünde dren kullanıyoruz ve bu drenler genellikle taburcu olurken çekiliyor. Sanıldığı kadar ağrılı bir işlem olmadığını da hastalarımızdan öğreniyoruz.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatının çok farklı teknikleri vardır ve seçilecek tekniği göre de kesi yerleri ve dolayısı ile ameliyat izleri değişiklik gösterir. Her ne teknikle yapılırsa yapılsın izler bikini bölgesinin dışına çıkmaz. Bu ameliyatla meme (göğüs) başı eski yerine getirilerek meme (göğüs) dolgun, küçülmüş ve dik hale getirilmesi sağlanır. Bu amaçla ağırlık ve büyüklüğe sebep olan dokular ve sarkan deriler çıkartılır ve üç boyutlu planda meme (göğüs) dokuları toparlanarak yukarıya asılır. Eğer memeler (göğüsler) hem sarkmış hem de büyük ise bu ameliyatta fazlalık yapan dokular çıkartılırken toparlama ile birlikte uygun büyüklüğe ve dikliğe getirilebilir. Ameliyat sonrasında sütyen kullanmaya gerek kalmayacak şekilde memelere sahip olabilirsiniz.

Meme (göğüs) küçültme ya da dikleştirme ameliyatı izsiz olamaz. Bu durum ameliyat dışında bir yöntemle giderilemez de. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak, meme başında koyu-açık alan sınırında yuvarlak, buradan aşağı inen 5-6cm. uzunluğunda dik ve meme katlantı bölgesinde yatay olmak üzere izler olur (Ters ‘’ T ‘’) . Bu izler tek başlarına ya da kombinasyonu şeklinde olabilir. Şimdiye kadar meme (göğüs) küçültme veya toparlama izlerini sorun eden hastamız olmadığını buraya not düşmek isterim.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı yaklaşık 2.5 -3 saat sürmektedir. Bu süre memelerin ( göğüslerin) büyüklüğü ile biraz değişebilmektedir. Ameliyat sırasında hasta anestezi altında olduğu için kesinlikle ağrı duymaz. Uyanıp odasına geçtiğinde ağrı kesicilerle dinecek hafif ağrıları olur. Odaya geldikten 4 saat sonra sıvı gıdalar ile beslenmeye başlar ve bulantısı olmaz ise istediği şekilde beslenebilir. Bir şeyler yiyip içen hasta ayağa kaldırılıp yürütülür. Kesi yerleri özel bir bantla kapatılmış halde olacağı için pansuman yapılmasına gerek yoktur. Dren çekildikten (genellikle taburculukta) iki gün sonra ameliyat bölgesini korumadan normal banyo yapar. Özel bantların olduğu dikişli alanları saç kurutma makinası ile kurutabilir. Taburculuktan sonraki üç beş gün içerisinde araç kullanmak gibi günlük aktivitelerini rahatlıkla yapabilir. Birinci haftanın sonunda yürüyüş gibi spor aktivitelerine dönebilir. Üçüncü haftanın sonunda göğüs ve kolun ağır egzersizleri dışında tüm spor aktivitelerine katılabilir. Bir buçuk ay bittiğinde herhangi bir spor kısıtlanması yapılmaz. Bir ay süre ile balensiz sporcu sütyenini gece gündüz takması gerekir.

Ameliyat sonrasında yukarda ve dik duran memeler (göğüsler) ikinci üçüncü haftanın sonuna doğru biraz aşağı yer değiştirip ve daha doğal görünüme kavuşurlar. Memeler (göğüsler) tam şekillerini üç ay içinde alırlar. Özel bir durum olmadıkça birinci yılın sonunda rutin mamografi ve/ya ultrasonografi tetkikleri yapılır.

Meme (göğüs) küçültme (ve toparlama) ameliyatı sonrasında süt verme ile ilgili küçük de olsa bile risk vardır. Bu riskin aslında ameliyat olmamış kadınlarla benzer olduğu da söylenebilir. Yine geçici ya da kalıcı his kaybı olabilir ancak bu risk çok çok düşüktür. Diğer riskler hakkında doktorunuz muayene sırasında detaylı şekilde konuşacaktır ve sizden imza alacaktır. Meme (göğüs) küçültme ameliyatı meme kanseri riskini belirgin oranda düşürmektedir.
Meme estetiği ameliyatı çok özel durumlar olmadıkça 18 yaşından önce yapılmaz.
Bizimle irtibata girerek detaylı bilgi alabilirsiniz irtibat numaramız; +90 505 687 19 09

Randevu Formu

İletişim formumuz aracılığı ile randevu talebinde bulunabilir, cerrahi işlemler hakkında bilgi alabiliriniz.

Randevu Formu