Antalya Yüze Yağ Dolgusu Uygulaması Nasıl Yapılır? | Op.Dr.Onur Serin

Yağ Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

YÜZE YAĞ DOLGUSU UYGULAMASI,
KÖK HÜCRE İLE ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ YAĞ İLE YÜZ GENÇLEŞTİRME

Yüze yağ dolgusu uygulaması popülaritesi giderek artan bir uygulamadır. Tek başına uygulanabilir veya sıklıkla yüz germe ameliyatı olmak üzere burun ameliyatı gibi diğer ameliyatlarla birlikte de uygulanabilir. İşlem lokal anestezi altında uygulanabilir olsa da konfor açısından kısa süreli genel anesteziyi tercih etmekteyiz. Uygulamada kişinin kendi yağı özel işlemlerden geçirilerek yüz bölgesinde istenilen alana enjekte edilir. Böylelikle yüzde volüm ihtiyacı karşılanarak lifting etkisi ile gençleşme yaratılmış olur.

YAĞ DOLGUSU İLE İLGİLİ EN ÇOK MERAK EDİLENLER

Yağ dolgusu ne kadar süre ile kalır? Yani kalıcılığı ne kadardır?
Yüze verilen yağ dolgusunun ortalama hacim olarak yüzde 35-45 ‘nin kaldığı ,büyük çoğunluğunun eridiği düşünülür. Kalan kısımdaki yağ hücreleri ise artık yıllarca oraya ait hücrelerdir ve o volümün yıllarca orada olacağı söylenebilir.

Başka birinden alınan yağlar bir başkası için kullanılabilir mi?
HAYIR. Başkasından alınan yağlar bir başkası için kullanılamaz.

Yağlar hangi bölgeden alınır? Alınan bölgeye göre kalitesi değişir mi?
Genellikle göbek kısmından yağ hücreleri toplanır. Ancak yağ dokusunun fazla olduğu her yerden alınabilir. Göbek kısmındaki yağlar göbek deliğinden girilerek hiç iz yapmadan alınabildiği için bir avantaj sağlar. Farklı bölgelerdeki yağların kalıcılığı açısından kalite farkı olduğu bazı çalışmalarda iddia edilse de kesin bir kanıt yoktur.

Yağ dolgusu lokal anestezi ile yapılabilir mi?
Yağ dolgusu enjeksiyonu lokal anestezi altında yapılabilir olsa da bu konforsuz bir işlem olur ve tercih edilmez. Sedasyon yardımı ile lokal anestezi altında ya da genel anestezi altında daha konforlu olur. İşlem süresi kısa olduğu için aynı gece evinize gidebilirsiniz.

Yağ dolgusu işlemi muayenehanede yapılabilir mi?
Yapılabilir ancak biz ameliyathane ortamında yapılması taraftarıyız.

Yağ dolgusu başka bir ameliyatla beraber yapılabilir mi?
Kesinlikle evet. Rinoplasti ( burun) ameliyatlarında alt çenenin geride ve küçük olması halinde özellikle çeneye yağ dolgusunu önermekteyiz. Yine yüz germe ameliyatı sırasında yüz bölgesinin ihtiyaç duyduğu alanlara yağ dolgusu yapmaktayız. Bölgesel liposuction ameliyatlarında alınan yağlar memeye popoya veya yüze verilmekte. Tek başına yüze yağ dolgusu yapılabildiği gibi genellikle başka ameliyatlarla birlikte yapılmakta.

Yağ dolgusu yüz bölgesinde genellikle hangi alanlara veriliyor?
En sık alt çene, elmacık kemikleri (zigoma) üzeri, şakaklar (temporal), burun-dudak oluğu (nazolabial), dudaklara verilmektedir. Alt çene ve elmacık kemiği üzeri gibi hareketli olmayan alanlarda verilen yağ hücrelerinin daha çok kısmının kalıcı olduğu görülmüştür.

Yağ dolgusunun normal dolgu (hyaluronik asit) ya avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Her şeyden önce bu dolgu malzemesi kendi vücudumuzdan olan bir malzeme yani kendi yağ hücrelerimizdir. Normal dolguda tek seferde 8ml. Den fazla dolgu yapılmaması önerilir. Oysa yağ dolgusunda istediğimiz kadar yapabiliriz. Bir diğer avantajı canlı kalan hücreler doldurulduğu yerde yıllarca yaşamaktadır ve neredeyse etkinin ömür boyu olduğu söylenebilir. Ekonomik olarak normal dolgulara göre çok çok avantajlıdır. Dezavatajı muayenehane şartlarında yapılaması çok uygun olmamasıdır.

Yağ dolgusunun dolgu özelliği dışında bir avantajı var mıdır?

Evet vardır. Yağ dokuları aslında kök hücreden oldukça zengin dokulardır ve bu işlem sırasında hastaya fazlaca kök hücre de vermiş oluyoruz. Cilt bu kök hücrelerin etkisi ile daha genç daha parlak ve daha sıkı görünmektedir.

Yağ dolgusu işlemi sonrası ödem ve morluk olur mu?
Enjekte edilen yağ miktarın belli bir kısmının kalacağını düşünerek fazla miktarda dolgu yapmayı tercih ediyoruz. Dolayısı ile ilk günlerde yüzünüzde işleme bağlı bir ödem ve fazladan şişlik olmakta. Üçüncü günden sonra ödemler inmeye başlar ve bir iki hafta içinde fazla verilen yağlar da erimiş olur. Enjeksiyon ucu keskin olmayan kanüllerle yapıldığı için genellikle morluk olmaz.

Yağ dolgusu yapılmak için yağ alınan bölgede de incelme olur mu?
Eğer sadece yüz bölgesine yağ enjeksiyonu yapılacaksa bu 100 ml. Civarında bir yağ gerektirir ve bu miktar ö bölgede herhangi bir değişiklik yapmaz. Meme büyütme veya Brezilya Poposu ( BBL ) ya da popo şekillendirme için yapılacaksa birkaç litre yağa ihtiyaç duyulacağından zaten vücudun geniş alanına liposuction yapmak gerekir.

Yağ dolgusu işlemi sonrası hastanede yatış gerekir mi?
Eğer yağ enjeksiyonu işlemi lokal anestezi altında yapıldı ise gerek yoktur. Genel anestezi altında yapıldı ise bir akşam yatış uygun olur. Ancak bazı hastalarımız işlem kısa süreli olduğu için ameliyattan birkaç saat sonra eve gidebilmektedir.

Yağ dolgusu işlemi sonrası istirahat etmeye gerek var mı?
Yağ enjeksiyonu işlemi sonrasında istirahat etmeye gerek yoktur.

Yağ dolgusu sonrasında ne zaman makyaj yapabilirim?
Yüze yağ enjeksiyonu sonrası bir hafta süre ile makyaj yapmamanız daha doğru olur.

Yağ dolgusu işleminden önce nelere dikkat etmeliyim?
Diğer ameliyatlarda olduğu gibi on gün önceden aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlarınızı ve bitkisel çaylar içiyorsanız bırakmanız gerekiyor.

Yağ dolgusu işlemi için yaş sınırlaması varmıdır?
Yüze yağ enjeksiyonu için herhan bir yaş sınırlaması yoktur. Her yaşta bireye yapılabilir.
Bizimle irtibata girerek detaylı bilgi alabilirsiniz irtibat numaramız; +90 505 687 19 09

Gelecekte yapay zeka, estetik plastik cerrahide devrim yaratabilir. Gelişmiş yapay zeka teknolojileri, ameliyat öncesi ve sonrası süreçlerin hassasiyetini artırarak, kişiye özel tedavi planlarının oluşturulmasına olanak tanıyabilir. Bu yenilikçi yaklaşım, sonuçların daha öngörülebilir ve başarılı olmasını sağlayabilir. Estetik plastik cerrahinin geleceğinde, yapay zeka ile entegre edilebilecek yöntemler, hasta memnuniyetini ve güvenliğini en üst düzeye çıkartabilir. OpenAI ‘nin chatGPT ve Google’in yarattığı BART isimli yapay zeka programları tüm gelecekte her şeyi etkilerken Yağ Dolgusu İşlemleri gibi estetik ve plastik cerrahi uygulamalarına da yön verebilir.

Yüz Yağ Dolgusu Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Randevu Formu

İletişim formumuz aracılığı ile randevu talebinde bulunabilir, cerrahi işlemler hakkında bilgi alabiliriniz.

Randevu Formu